Systemy wizyjne - zakres

Systemy wizyjne to dzisiaj niezbędne narzędzie, które może znacznie poprawić wyniki pracy lub znacząco ograniczyć jego koszty. Zakes tego tematu jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno taki rodzaj informacji jak odczyt 1D oraz tak skomplikowaną dziedzinę jak analiza spektralna. Zawsze staramy się poprawnie dobrać rozwiązania do specyfiki danego procesu.

Zajmujemy się dostarczaniem kompleksowych rozwiązań, których wymaganiem jest:

  • odczyt barkodów,
  • odczyt kodów 2D datamatrix,
  • weryfikacja informacji nadruku 1D i 2D,
  • identyfikacja kształtu elementu,
  • identyfikacja położenia detali,
  • pomiary geometryczne detali,
  • pomiary profilu,
  • identyfikacja koloru i struktury powierzchni,
  • odczyt OCR.

Co to jest system wizyjny?

Z punktu widzenia technicznego: system wizyjny to kamera + komputer. System wizyjny, podobnie jak zmysł wzroku u ludzi, służy do „pozyskania informacji o otoczeniu". Naturalną kontynuacją pozyskania informacji jest jej obróbka i podjęcie odpowiedniej decyzji.

Ponieważ w systemie wizyjnym nośnikiem informacji o obiekcie jest światło, zatem albo obiekt sam musi emitować odpowiednie światło albo musi zostać odpowiednio oświetlony.

Ponieważ w systemie wizyjnym nośnikiem informacji o obiekcie jest światło, zatem albo obiekt sam musi emitować odpowiednie światło albo musi zostać odpowiednio oświetlony.

Stąd do podstawowych komponentów systemu wizyjnego należą:
- oświetlacz (jeśli obiekt sam nie świeci);
- obiektyw (z ewentualnymi filtrami);
- kamera;
- komputer z oprogramowaniem.

Podstawowym i najważniejszym komponentem przemysłowego systemu wizyjnego jest inteligencja i doświadczenie integratora, zakodowana w algorytmie programu.

Bezdyskusyjną zaletą systemu wizyjnego jest ciągłość pracy 24/7, bez zmęczenia i urlopu. Wadą jest – wierna realizacja zakodowanej w nim koncepcji i algorytmu. Również jeśli są one słabo dopracowane lub błędne.

Rodzaje przemysłowych systemów wizyjnych

  • Proste kamery oraz czytniki informacji.

Złożone z kamery i prostego procesora w jednej obudowie; niektóre czujniki wizyjne mają również zainstalowany mały monitorek LCD (we wspólnej obudowie).

  • Kamery inteligentne.

Złożone z kamery i komputera w jednej obudowie, najczęściej o rozdzielczości z zakresu od 640x480 do 1600x1200 pikseli. Kamery takie pracują pod własnym systemem operacyjnym, programowane są w językach wysokiego poziomu stworzonych przez producenta kamery.

Zakres funkcji wizyjnych realizowanych przez kamery inteligentne jest szeroki, dla niektórych kamer wręcz nieograniczony. Kamery inteligentne mogą dysponować wieloma wejściami i wyjściami, w różnych standardach.

  • Systemy wizyjne.

System złożony z kamer i oddzielnego komputera to najtrudniejszy w realizacji system wizyjny, ale dający największą elastyczność i najszersze możliwości. W konfiguracji takiej dostępne są wszystkie rozdzielczości kamer, kamery liniowe i matrycowe, monochromatyczne i kolorowe z jedną lub 3-ma matrycami, w małych i dużych obudowach.

Integracja systemu w takiej konfiguracji wymaga szerokiej wiedzy z zakresu techniki kamer i techniki komputerowej; trzeba optymalnie wybrać właściwą kamerę, optymalny interfejs, wydajny komputer i software z niezbędną funkcjonalnością, a na koniec trzeba to wszystko zaprogramować i uruchomić;)



Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X